YENİLİKÇİ MATERYAL

/image/70/8/exalt.37708.jpg

YENİLİKÇİ MATERYAL

EXALT, yenilikçi ve etkili materyalin ham ve doğal elemanlarla birleşiminden oluşur. Yapım aşamasındaki temel fikir, materyal tasarrufu yapma ve oluşan atığı azaltma hedefinden ayrılmadan, akılcılıktan vazgeçmeyen, faydalı rötuşlarla tamamlamaktır.

KÖPEKBALIĞI DERİSİ

/image/72/1/shark_skin_exalt.37721.jpg

Sürtünme katsayısını optimize etmek için, EXALT konsept’in arka kısmında etkili bir yapay kumaş olan Köpekbalığı Derisi kullanılmıştır. Bu malzeme tanecikli yapısı sayesinde gerçek köpekbalığı derisini taklit ederek, yakıt tüketimini azaltma hedefiyle aracın aerodinamik performansını arttırır.

TEKSTİL VE DERİ

/image/72/2/exalt_textile.37722.jpg

EXALT konsept’te kumaş ve deri bir arada kullanılmış ve kesim artığı parçalar ile fazla atığı engellemek için kullanılan kumaşlar kıskaçlarla şekillendirilmiştir. Bu yöntem seçkin ısmarlama terzilik geleneğinden ilham almıştır. Kumaş dikişsiz ve kıvrımlı yüzeyler sunacak şekilde kullanılmıştır. EXALT, derinin doğal kusurlarını, her araca kusursuz bir imza atmak için kullanır. Deriler kimyasallar kullanılmadan, doğal olarak eskitilmiştir.

ABANOZ AHŞAP

/image/72/3/bois_ebene.37723.jpg

Siyah abanoz ahşabın tercih edilmesinin nedeni nadide nitelikleri yanısıra Asya kültürüyle olan derin ilişkisidir. PINWU Design Trio ajansı tarafından tasarlanmış bir motif taşır. Bambu gövdesi ve yapraklarıyla bir aslanı birleştiren motifin yaratılışı geleneksel teknikler kullanan bir Çin’li ustaya emanet edilmiştir.

BAZALT LİFİ

/image/72/4/fibre_basalte_exalt.37724.jpg

Karbon lifi, sonunda yerini doğal bir kompozit olan bazalt lifine bıraktı. Bazalt taşının eritilmesiyle üretilen lif petrokimyevi kaynakların kullanımını azaltmaktadır. EXALT’ın alt rayları ise bazalt lifinden oluşmaktadır.