COVID19 Bilgilendirme Metni Daha fazlası

210 YIL

Peugeot
Peugeot

 

Armand PEUGEOT

“Hiçbir şeyden korkma, her zaman inan” ifadesiyle 1882 yılına geri dönelim. Bu, otomobilde devrim yapmak isteyen bir adamın vizyonuydu. Bisikletle başlayıp daha sonra otomobillerle devam eden Armand’ın tekerlekli taşıtlara olan tutkusu ve işleri farklı şekilde ele alma merakı, PEUGEOT’yu çağlar boyunca başarıdan başarıya taşıdı.

 

WRC'DE PEUGEOT

Kum, çamur ve toz: PEUGEOT’nun onlarca yıldır yönettiği krallığı keşfedin.
1978’de Safari Rallisi’ni, ardından ilk katılımında Markalar Şampiyonası’nı kazandıktan sonra PEUGEOT ralli dünyasını kasıp kavurmaya devam etti. Bu, PEUGEOT’nun asfaltta, asfalt dışında ve çamurlu parkurlardaki zaferlerle dolu serinin sadece başlangıcıydı.

 

Le Mans 1993

Podyumda elde edilen 1’incilikten daha iyi ne olabilir? Podyumdaki üç basamağı da kapatmak.
1993 yılında, 24 saatlik efsanevi Le Mans yarışına üç adet PEUGEOT 905 katıldı. PEUGEOT, bunun hafızalardan silinmeyen bir yarış olmasını arzu etti ve bunu tam olarak başardı. Çok zorlu bir yarışın ardından PEUGEOT’nun yarış otomobilleri 1., 2. ve 3. oldu. Böylece bir Le Mans efsanesi doğdu.

 

6 kere “Yılın Otomobili”

PEUGEOT için imkansız yoktur.

1969, 1988, 2002, 2014, 2017 ve 2020 yıllarının ortak yönü neydi? Her biri de tarihe PEUGEOT’nun altın yılı olarak geçti. Marka, bu yıllarda otomotiv dünyasının en prestijli ödülü olan “Yılın Otomobili” ödülünü aldı. 6 ödülle PEUGEOT, bu ödülü en çok alan marka oldu.

 

Pikes Peak

Gezegendeki en destansı, tehlikeli ve vahşi tırmanışlarından biri.

PEUGEOT 406 T16, 1998 ve 1999 olmak üzere uluslararası tırmanma yarışını arka arkaya iki kez kazandı. 25 yıl sonra, PEUGEOT aslanı bir kez daha kükredi, bu sefer Sébastien LOEB ile. Sadece yarışı kazanmakla kalmadı. Bir rekor da kırdı ve efsanevi tırmanma yarışı için yeni standartlar da belirledi.

 

Type 1, 2, 3

Tüm otomobillerin atasıyla tanışın.

Armand PEUGEOT 1889 yılında Paris Dünya Fuarı’nda ilk otomobili tanıttı. Buharlı Type 1’i, içten yanmalı motora sahip versiyon takip etti. Ardından Type 2 ve Tip 3 tanıtıldı. Böylece Peugeot mirası doğmuş oldu.

 

e-LEGEND

Geçmiş gelecekle buluştuğunda, efsaneler doğuyor.

2018 Paris Otomobil Fuarı'nda tanıtıldı. İnsanlar otomobilin tamamen elektrikli motorunu ve yenilikçi/retro dış tasarımını görmek için adeta akın etti. Bu kadarla da kalmadı. Binlerce insan bu olağanüstü prototipin üretilmesini internet üzerinden talep etti.

 

PEUGEOT 205

Âşık olmak için tasarlanan otomobille tanışın.

Kullanışlı bir hatchback veya unutulmaz bir ilk otomobilden çok daha fazlası. 205, bir Fransız efsanesi ve bir ikon. Başta Roland Garros olmak üzere birçok özel versiyon ve 1985'ten itibaren birçok ralli şampiyonluğuyla otomobil kullanıcılarının kalbini kazandı ve 15 yılda 5 milyon adet sattı.

 

PEUGEOT 404

Tek rakam, tek otomobil, tek ikon.

Zarif, modern, çok özel bir aile otomobili, hatta bir ikon olan PEUGEOT 404, 60 yıl önce Pininfarina tarafından tasarlandı ve dönemin en dikkat çekici otomobili olarak tarihe geçti. Devam eden süreçte lüks otomobil, üstü açılan cabrio ve hatta station wagon olmak üzere farklı versiyonları üretildi.

 

Indy'de 500 Charlatans 

Neden üç gence bu lakabın verildiğini ve bu üç gencin herkesi nasıl haksız çıkardığını öğrenin.

Georges Boillet, Jules Goux ve Paolo Zuccarelli olmak üzere PEUGEOT’dan üç genç motorları farklı görüyordu ve kendi yarış otomobillerini yaratmaya karar verdi. Daha hafif, daha ekonomik bir motora sahip, devrim niteliğinde bir yarışçı olan PEUGEOT L76’yı yarattılar. 1913 yılında piste çıkarak Indy 500’ü kazandılar ve bunu başaran ilk Avrupalı oldular.

 

Çalışanlar

Çok net. Onlar olmadan PEUGEOT var olamazdı.

PEUGEOT’yu bugünlere getirenler insanlar. Yetenekleri ve yaratıcılıkları, Armand PEUGEOT’nun otomobili modernize etme, 160 ülkeyi fethetme ve PEUGEOT’yu geleceğe taşıyan teknoloji ve hizmetleri sunma konusundaki orijinal vizyonunu sürdürdü.

 

401 Eclipse

Otomotiv dünyasını sallayan buluş.

George PAULIN 1932 yılında sızdıran veya rahatsız eden bir çatı olmadan, açık havada sürüşü hayal etti. Bu fikre âşık olan PEUGEOT, 60 yılı aşkın süredir PAULIN’in açılıp kapanan tavana sahip cabrio otomobillerini üretiyor.