SKIP TO CONTENT
PEUGEOT E-LEGEND CONCEPT

PEUGEOT e-LEGEND Concept | PEUGEOT’dan otonom araç

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    PEUGEOT E-LEGEND CONCEPT

OTONOM MANİFESTO

Otonom, monoton demek değildir ve enerji konusundaki dönüşüm, 120 yıllık otomotiv tarihini silmeyecektir. PEUGEOT, e-LEGEND CONCEPT’i gururla sunar.
 

#UnboringTheFuture

 

PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT, sadece teknolojik manifesto niteliğini taşımıyor. Bu konsept otomobil, iyimser ve arzu edilen bir geleceğe odaklanan PEUGEOT markasının vizyonunu yansıtıyor. PEUGEOT için otonom ve elektrik çok daha güçlü hisleri temsil eder ve markanın özünde sıkıcılığa asla yer yoktur.

SINIR TANIMAYAN GT

PEUGEOT tasarım ekibi, proje boyunca, kompakt bir coupé araçta; zengin bir estetik, teknolojik ve sürükleyici deneyim sunma arzusuyla hareket etti. Bu bileşenlerin yarattığı gerçeklik, PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT’in bu denli dinamik olmasını sağlarken, bir yandan da PEUGEOT'nun modernlik ve enerji ile hırsını somutlaştırmasını sağladı.

ZAMANDAN KAZANIN

Markanın Peugeot e-LEGEND CONCEPT modeliyle amaçladığı şey, tamamen otonom, elektrikli ve internet bağlantılı bir araç deneyimini derinleştirmek ve geliştirmektir. 
Kullanıcılara dört sürüş modunda da özelleştirilmiş, sürükleyici bir sürüş deneyimi sunabilmek adına sizinle bağ kurabilen Tepkisel i-COCKPİT® yepyeni özelliklerle donatıldı.
Sürekli yoğun bir temponun içinde ve teknolojiyle iç içe yaşadığımız günümüz dünyasında kendimize ayırdığımız kısa bir zaman, elimizdeki en değerli şey olabilir.
Bu noktada sürücüsüz yolculuk, kendimiz için aradığımız bu zamanı bize vererek paylaşılacak yeni deneyimler yaratacak.

DÖRT SÜRÜŞ MODU

Trafiğin durumuna göre veya sürücünün isteklerine bağlı olarak, PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT dört farklı sürüş modu sunar.
İKİ OTONOM SÜRÜŞ MODU 
  • SOFT: Dijital ekranlar ve bilgilendirme arayüzleri ile iletişiminiz minimuma indirilir.
  • SHARP: Sosyal ağlarınız ve kişisel ajandanız gibi dijital aktivitilerinize maksimum erişim sağlanır.
 
İKİ MANUEL MOD 
  • LEGEND: “Cruising” mod, 504 Coupé’nin üç kadranını ve dijital ögelerle zenginleştirilmiş ahşap görünümünü farklı ekranlarla geri getiriyor.
  • BOOST: Güçlü, elektrikli motor sayesinde son derece dinamik ve heyecan verici bir sürüş deneyimi.  Tek bir büyük ekrana yansıtılan yolculuk planı ile tamamen yola odaklanın.
 
Otonom sürüş modunda, PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT’in iç yapısı “drive-by-wire” teknolojisi sayesinde rahatlıkla uyarlanabiliyor. Direksiyon simidi katlanarak ses kolonlu ön konsolun altına giriyor ve 49 inç ekranın önünü tamamen açıyor. Ön koltuklar yatıyor ve yan kolçaklar otomatik olarak açılarak geniş bir depolama alanına ve akıllı telefonlar için bir kablosuz şarj alanına açılıyor. Ana kontrollere sürücü koltuğuna yerleştirilmiş orta konsol üzerinden erişilebiliyor.

Kullanıcılar, sevdikleri eğlenceli aktivitelerin tadını çıkarabilirler: Dahili video oyun konsolunda oyun heyecanı ya da kavisli ana ekranda veya güneşlik ekranında bir film keyfi.

%100 ELEKTRİKLİ GÜÇ AKTARIMI

PEUGEOT markasının enerji dönüşümü konusundaki vizyonunun bir göstergesi olarak, PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT %100 elektronik güç aktarım mekanizmasına sahiptir.
 100 kWh kapasiteli batarya tarafından beslenen motor, dört çekişli tekerleklere dağıtılan 340 kW güç ve 800 Nm tork üretiyor. Sahip olduğu performans seviyesi, 0’dan 100 km/sa’e 4 saniyeden daha kısa sürede hızlanmasına ve saatte 220 km hıza çıkmasına imkan tanıyor. WLTP normuna göre 600 km’ye kadar menzil sunuyor ve hızlı şarj olma özelliği sayesinde 25 dakika şarj süresi sonunda 500 km’lik menzile ulaşabiliyor.
PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT, kablosuz şarj imkanı sunarak sıfır teknolojik kısıt ruhunu besliyor.

SES VE BAĞLANTI

Peugeot e-Legend Concept, yapay zeka teknolojilerinde lider olan SOUNDHOUND Inc.® işbirliği ile otonom sürüş için uyarlanan, sesli komut özelliğine sahip kişisel asistanını kullanıma sunuyor.
Bu sayede, sadece tek bir komutla sürüş modunu değiştirebilir, kapıları açıp kapatabilir ve sevdiğiniz müzik listesini dinleyebilirsiniz.
Sistem, PEUGEOT Tasarım Direktörü Gilles Vidal’ın dijitalleştirilmiş sesini kullanıyor ve tam 17 dili algılayabiliyor.
Bu sistemin üretim sınıfındaki araçlarımıza uyarlanmış bir versiyon ise 2 yıl içerisinde piyasaya sunulacak.

 

PEUGEOT ve FOCAL, standartları ve yenilikçi çözümleri bir araya getirerek geleceğin eşsiz ses deneyimini yaratmak için iş birliği yapıyor.
Çalınan kaynak ne olursa olsun, FOCAL® akustik mimarisi parçanın en iyi şekilde oynatılmasını sağlar
Yerleşik ses sistemlerinin geleceğini müjdeleyen PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT’te yer alan sistem, iki yeni ses fonksiyonu sunmak için özel olarak tasarlandı:
"Mapping", diğer fonksiyonlarının yanı sıra, araçtaki diğer yolcular müzik dinlerken, sadece sürücüye navigasyon mesajları göndermenizi sağlarken,
 “Zoning” ise diğer yolcuları rahatsız etmeden her bir yolcuya dinlemek istediği içeriği kişiselleştirme imkanı sunuyor.

SPOR VE ÇARPICI GÖRÜNÜŞ

PEUGEOT, süper teknolojik bir otomobilin aynı zamanda cezbedici görünebileceğini kanıtlıyor.

Otonom bir araba için coupé silueti seçimi, modern unsurlar ile çok gerçekçi ve kullanışlı boyut ve orantıları kullanarak sürüş deneyimini zenginleştiriyor. Yeni elektrikli platformların ortaya çıkışı, içten yanmalı motorun teknik kısıtlamalarını ortadan kaldırarak tasarımcılara bir dizi olanak sunuyor.

PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT, teknolojik vizyonunu şekillendirmek için markanın mirasından yararlanıyor. 504 Coupé modelinin belli başlı tasarım temalarını yeniden yorumluyor: Aerodinamik, sportif, sert ve şehvetli bir siluet ile geniş camlar ve arka aksa doğru eğimli bir kabin.

 

Ön tarafta, 3 pençeli görsel imza ve 504 Coupé'nin 4 farlı tasarımını andıran iki çift modül sayesinde otomobilin çehresi ortaya çıkıyor.
Teknik kısım farların altında bulunuyor ve tüm sürücü destek sistemleri bu bölgeden kontrol ediliyor.
Ön yüzün tamamı ön çamurluk paneline yerleştirildi ve krom görünümlü paslanmaz çelik tamponlara atıfta bulunan siyah alüminyum bir kirişle bölündü.

 

Arka tarafta, PEUGEOT serisinin sembolik görsel imzası olan 3 pençeli stoplar aynı zamanda oldukça teknolojik bir görünüm sergiliyor.
Arka camın üst kısmına yerleştirilen 3. fren lambası, cam boyunca uzanıyor ve ışığı arka cama yansıtan çoklu reflektör sistemi ile çalışıyor.

 

Yan paneller, PEUGEOT 504 Coupé'nin metal/cam oranından esinlenerek, özellikle alt kısımda teknik platformun bir uzantısı ve geniş bir camlı alan ile üç farklı katmandan oluşuyor. Bu geniş camlı yüzeyler, PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT’in yolcu bölmesini bol miktarda ışıkla aydınlatıyor. Tekerlek davlumbazı tasarımı, ön davlumbazlardaki hava kanalları ile negatif alanı kullanıyor. Yan camları çevreleyen ve köşeleri dik kesilmiş gömme arka camı vurgulayan metal kemer tasarımı tamamlıyor. Kelebek camının altında dışarıdan görülebilen bir ekran, kullanıcıya kişiselleştirilmiş bir karşılama mesajı ile şarj seviyesini gösteriyor. Ayrıca dışarıdaki insanları arabanın otonom sürüş modunda olduğu konusunda uyarıyor. Dokunmatik kapı açma kontrolü, yan cama gizlenmiştir.

Gövde çok yumuşak ve zarif şampanya tonlarında gri bir yüzeye sahip.
Dış aydınlatmaya bağlı olarak renk, çevresini yansıtan kromdan, parlak bronz metal rengine dönüyor.
Kullanılan işlem, üst segment parfüm markalarının şişelerine uygulanan işlemle benzerlikler taşıyor.

 

19 inç çaplı jantlar ve seri üretim boyutlarındaki MICHELIN® lastikleri
gerçekçi ve güvenilir bir his uyandırıyor.

EN KALİTELİ MALZEMELER

Tasarımcıların, parlak ve zarif bir yolcu kabini oluşturmak için seçtiği sıcak malzemeler, soğuk dijital yüzeyleri dengeleyerek tamamen dijital bir ortamda kontrast oluşturuyor

Kadife tüm göz acılığıyla geri dönüyor. Pürüzsüz ve hoş dokunuşuyla kadifenin en kaliteli hali olan ipek kadife, daha geniş üretim teknikleri uygulanmasını mümkün kulan modern bir teknik dokuma yöntemiyle harmanlandı. Kadife rengini anımsatan parlak bir iplikten dijital ortamda PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT için özel olarak dokundu.  Bu materyal aynı zamanda PEUGEOT SUV 3008 ve 5008 modellerinde de kullanılıyor.

Üst kısımlar ve kapı eşikleri, ortağımız HERVET MANUFACTURIER® tarafından paldao ağacından üretildi. Yenilenebilir ormanlardan elde edilen bu egzotik ağaç, 1960’ların gül ağacı veya abanozdan yapılmış mobilyalarını andırıyor. Bu ahşabın koyu çizgileri, koltukların ve zemin kaplamasının turkuaz mavisini ortaya çıkarıyor.  Ahşabın bu modern yorumu, PEUGEOT 3008, 5008 ve 508'in GT versiyonlarının ön konsollarını hatırlatıyor.

SÜRÜKLEYİCİ VE SICAK DUYGULAR

Kabinin tamamına dağılmış dijital malzemeler (veya gerçek malzemelerin dijital yorumu) iki ana temadan oluşuyor: siyah ve bronz çizgilerden oluşan ağlar ve ahşap görünümlü "paneller". Bu temalar, otomobildeki yolculara dönük olan ses barının altındaki 49 inç kavisli ekran, kapılardaki 29 inç ekranlar ve her güneşlikteki 12 inç ekran dahil olmak üzere farklı boyutlarda 16 ekrana yansıtılıyor. Dijital yüzeyler, yolcu kabininin arka planına sorunsuz şekilde entegre olarak kusursuzca karışacak şekilde dikkatlice tasarlandı. Merkez konsol, döner kadranlı 6 inç dokunmatik ekran aracılığıyla ana sürüş kontrollerine erişim sağlıyor. Direksiyon simidinin sol tarafında, dijital tuşlar sürüş moduna göre yapılandırılabilen içerik menüsü kontrolleri sunuyor.
H-şekilli koltukların ve dikey koltuk minderlerinin tasarımı PEUGEOT 504 Coupé’den ilham alıyor: Mümkün olan en kompakt boyutlandırma sayesinde ağırlık tasarrufu, şekil hafızalı sünger kullanımı sayesinde konforu ve sırt desteğini bir araya getiren “rahat kalıp” (tıpkı ısmarlama bir takım elbise gibi). Yatay tasarımlı koltuk başlıkları ayarlanabilir ve tamamen koltuğun içine doğru katlanabilir.

Tepkisel i-COCKPIT®, PEUGEOT modellerinde kullanılan i-COCKPIT®’in karakteristik özelliklerinden yararlanır. 3 kadranlı bir göz hizası gösterge panelinden ve son derece kompakt bir direksiyondan oluşur.