SKIP TO CONTENT
PEUGEOT AİLESİNİN TARİHÇESİ

 

PEUGEOT AİLESİNİN TARİHÇESİ

Fransız endüstrisinin amiral gemisi Peugeot, uluslararası otomotiv cephesinin önde gelen öncülerinden biridir. İki yüzyıldan fazla süredir, hem tasarımını hem de yenilikçi teknolojilerini tutku ve bağlılıkla geliştirmektedir.

 

 

1810

Aile değirmeni, çelik dökümhanesine dönüştü

Jean-Pierre ve Jean-Frédéric Peugeot, ailecek işlettikleri değirmenlerini; testereler, terzilik için çelik şeritler ve saatçilik için yaylar üreterek çeşitlendirdiler.

1891

Seri olarak üretilen type 3 deneme sürüşünü yaptı

Type 3, dünya üzerinde seri imalatı yapılan ilk otomobildi (64 adet) ve Valentigney'den Paris'e seyahat ettikten sonra 2,045 km boyunca ilk Paris-Brest-Paris bisiklet yarışını takip etti.

 

Ocak 1893’te Peugeot Type 3, İtalya’da kullanılan ilk otomobildi.

1896

Geleneksel imalat ve otomobil imalatı birbirinden ayrıldı

Peugeot Frères'in oğulları, geleneksel üretime (bisikletler, takımlar vb.) devam ederken Armand Peugeot da bir limited şirket olan 'Automobiles Peugeot'yu kurdu.

1897

Audincourt’ta ilk otomotiv tesisi inşa edildi

Audincourt’ta ilk otomotiv tesisi inşa edildi.

 

Atölyeler bırakıldı ve şirket, Audincourt'taki tamamıyla otomotive adanmış ilk tesisini açtı. İkinci bir tesis, 1898 yılında Lille’de operasyona başladı.

1905

Lion Peugeot otomobilleri sergilendi

Peugeot Frères'in oğulları, 'Lion Peugeot' markası altında otomotiv üreticilerine de yatırım yaptı ve rekabeti önlemek amacıyla farklı bir Peugeot otomobil yelpazesi üretti.

1910

İmalat birleştirildi

Peugeot Frères ve Armand Peugeot'nun oğulları, işlerini birleştirdiler ve bir limited şirket olan 'Automobiles and Cycles Peugeot'yu kurdular.

 

Bu tarihten itibaren araçlar, tek bir tesis tarafından imal edildi.

1912

Sochaux tesisi kuruldu

1929 yılında tüm Automotive Peugeot üreticilerini bir araya getiren yeni Sochaux tesisi kuruldu ve tesis, kısa sürede Fransa'nın en büyük sanayi bölgesi haline geldi.

 

2012 yılında tesis, yüzüncü yılını kutlayarak günümüzde hala faaliyet gösteren dünyanın en eski otomobil imalat tesisi olma statüsünü korumuştur.

1965

PSA’nın doğuşu

“PSA” (Peugeot Société Anonyme), bugün tüm Peugeot Group şirketlerini yöneten aynı isimli otomotiv grubunun holdingi olması amacıyla kuruldu.

 

1976'da Citroën S.A. ve Peugeot S.A. markalarının birleşmesiyle “PSA Peugeot Citroën” adını aldı.

 

“PSA Peugeot Citroën”, daha sonra 2016 yılında “PSA Group” olarak değişti ve günümüzde üç güçlü otomobil markasının (Peugeot, Citroën ve DS) ve diğer tüm mevcut ve gelecekteki Holding faaliyetlerinin dinamizmini simgeliyor.

1982

“L’Aventure Peugeot”’nun oluşumu

Pierre Peugeot, Peugeot markalarının mirasını korumak amacıyla 1901 yasası uyarınca bir dernek olan “© L’Aventure Peugeot”'yu kurdu.

 

Sochaux'daki “Aventure Peugeot” Müzesi, 1988'deki açılışından bu yana her yıl 50.000 ile 60.000 arasında ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

 

2015 yılında “© L’Aventure Peugeot”, “© L’Aventure Peugeot Citroën DS” ismini aldı ve tüm PSA Group marka koleksiyonlarını birlikte gruplandırdı.

2010

Peugeot, iki yüzüncü yılını kutladı

Günümüzde halen faaliyet gösteren uluslararası otomotiv öncüleri arasında Peugeot, kurucularının torunlarının hala hissedar olduğu ve yönetim pozisyonlarında bulunduğu az sayıdaki markadan biridir.