SKIP TO CONTENT
SÜRDÜRÜLEBİLİR GELİŞTİRME

Sürdürülebilir geliştirme

SÜRDÜRÜLEBİLİR GELİŞTİRME

TASARIM

iNOVASYON VE TEMİZ TEKNOLOJİLER

PEUGEOT ekipleri, aracınızın tasarımından başlayıp ömrünü tamamlayana kadar, çevre üzerindeki etkisini sınırlamaya çalışır. PEUGEOT, çevresel standartlara uymanın yanı sıra, sürdürülebilir hareketlilik konusunda öncülük etmeyi hedefler ve bu nedenle araçlarının ekolojik ayak izini azaltmak için önemli ölçüde kaynak ayırmayı taahhüt eder.

TÜKETİM VE EMİSYONLARI AZALTAN TEKNOLOJİLER

PEUGEOT, benzinli ve dizel termal güç aktarım mekanizmalarını optimize etmek için (Stop ve Start cihazlarının kullanılması dahil)  çalışmaktadır.
Hybrid4 teknolojisi, HDi dizel motorlar ve elektrik gücünü birleştirmeye izin verir.
PEUGEOT iOn, yepyeni PEUGEOT e-208 ve PEUGEOT e-2008, sorumlu şehir içi sürüş için %100 elektrikli olarak çalışır.

YEŞİL MALZEMELER

PSA Group, araç başına ortalama %30 yeşil malzeme (geri dönüştürülmüş metaller, yeşil malzemelere dayalı polimerler, vb.) ile bu alanda liderlik etmeyi planlamaktadır. Seçilen bu yeni malzemeler doğal olarak kalite ve güvenlik gerekliliklerini de yerine getirecek şekilde seçilmektedir.
PSA Group, polimerlerde yeşil malzemelerin kullanımına özellikle önem vermektedir. Bunlar, geri dönüştürülmüş plastikler, doğal lifler veya biyomateryallerden (yenilenebilir kaynaklardan elde edilen polimerler) oluşur. Bu malzemelerin kullanımı, plastik geri dönüşüm kanallarının faaliyetlerini çeşitlendirirken, fosil kaynaklı plastikleri azaltmamıza yardımcı olur.

 

ÇEVRE DOSTU TASARIM

SÜRDÜRÜLEBİLİR GELİŞTİRMEYE İMKÂN VEREN TASARIM

PEUGEOT'nun geri dönüşüm stratejisi, ürün geliştirme açısından iki eksen etrafında dönmektedir:

• Sürdürülebilir geliştirmeye imkân veren tasarım
• Araç üretimi için malzeme döngülerinin geliştirilmesi ve uygulanması

ENTEGRE ÜRÜN SORUMLULUĞU:

Geliştirme:
• Yaşam Döngüsü Değerlendirme
• Sürdürülebilir malzeme seçimi

Üretim:
• Geri dönüştürülmüş malzeme kullanımı

Kullanım:
• İmtiyazlar yoluyla imha (atık yönetimi)
• Yedek parçalar

Değerleme:
• Aracın değerlemesi
• İyileştirme ve ön işlem
• Avrupa ELV Direktifi

Tüm PEUGEOT ürünlerinin geri dönüşüm hedeflerimizi karşıladığından emin olmak için, tüm PEUGEOT tasarım ekipleri "geri dönüştürülebilirlik/değerleme" yönergelerine uymakla yükümlüdür.
Bu süreç aynı zamanda mühendislerin, bir aracın ömrü tamamlandığında hangi parçaların, bileşenlerin, vb. geri dönüştürülebileceğini kolayca değerlendirmesine olanak tanır.

 

ÇEVRE DOSTU TASARIM

• Sürdürülebilir malzeme seçimi
• Çevresel ıslah
• Ön işlem

PEUGEOT bir süredir "geri dönüştürülmüş ürünler" olarak da tanımlanan geri dönüştürülmüş malzemeler kullanıyor ve bu malzemelerin kullanımını gün geçtikçe artırıyor. %30 oranında geri dönüştürülmüş veya biyomateryal kullanan araçlar üretme taahhüdümüzü yerine getirme çabalarımız devam ediyor. Teknik açıdan, daha fazla geri dönüştürülmüş malzeme kullanmak için önemli derecede çaba harcıyoruz.

Geri dönüştürülmüş ürünler, işlenmemiş ürünlerle aynı teknik gereksinimleri karşılamalıdır. Parça fiyatını artırmadığı sürece geri dönüştürülmüş malzemeler daha fazla tercih edilir. Kaliteden hiçbir zaman ödün verilmez.  Geri dönüşüm ekibimiz, yüksek kalite mekanik ve termal estetik ve dayanıklılığı korumak, aynı zamanda da performans standartlarını garanti altına almak için her türlü çabayı göstermektedir.

Yüksek kaliteli geri dönüştürülmüş malzemelerimiz artık PEUGEOT araçlarının hem görünen hem de gizli kısımlarında kullanılmaktadır.

ÜRETİM

ISO 14001 SERTİFİKASI

Tüm üretim tesislerimiz ISO 14001 sertifikasına sahiptir. 1996 yılında oluşturulan bu standart, fabrikaların proseslerinin çevresel etkilerini izlemesini, kontrol etmesini ve ölçmesini gerektirir. Personel, uygun çevre koruma eğitimi yoluyla sürekli gelişim halindedir.

 

ONARIM ÜRETİLEN ATIĞIN YÖNETİMİ

PEUGEOT ağı çevresel yönetimde dört önemli kritere bağlıdır:
• Bakım ve onarım faaliyetlerimiz sonucu çıkan araç atıklarının ayırılması ve toplamak için onaylı kuruluşlarının kullanılması.
• Ulusal ve Avrupa düzenlemelerine uygunluğu.
• Araç atığının geri dönüştürülene kadar tam izlenebilirliği.
• Bakım ve onarım faaliyetleri sonucu ortaya çıkan atıkların ayrıştırılması ve toplanması.


ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ ARAÇLAR (ÖTA)

Çevre ve insan sağlığının korunması için araçlardan kaynaklanan atıkların oluşumunu engellemek, ömrünü tamamlamış araçlar ve bunlara ait parçaların yeniden kullanım, geri dönüşüm ve geri kazanım işlemleri ile bertaraf edilecek atık miktarını azaltmak amacıyla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Ömrünü Tamamlamış Araçların Kontrolü Hakkında Yönetmelik 30 Aralık 2009 tarih ve 27448 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.


Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği kapsamında yer alan, sürücü dışında en fazla 8 kişilik oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik motorlu araçlar (M1), azami ağırlığı 3500 kilogramı aşmayan motorlu yük taşıma araçlar (N1) ve motosiklet ve motorlu bisiklet haricindeki üç tekerlekli araçlar bu yönetmelik kapsamındadır ve bu araçlar için Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formu düzenlenebilir.

Bu yönetmelikte belirtilen ÖTA Teslim Yeri, Kayıttan düşme ve bertaraf formu temin edilerek ömrünü tamamlamış aracın kayıttan düşme işlemlerinin tamamladığı yer olarak ifade edilmektedir ve Türkiye’nin her ilinde bir teslim noktası bulunmaktadır.

Ömrünü tamamlamış araç sahipleri aracını, bedelsiz olarak ÖTA teslim yerlerine veya lisanslı geçici depolama alanlarına yönetmeliğe uygun şekilde teslim etmek ve aşağıdaki belgeleri teslim sırasında ibraz etmekle yükümlüdür:

 

1. Kayıtlarında haciz, rehin, tedbir gibi şerhlerin bulunmadığına dair trafik tescil kuruluşlarından alınmış belge,

2. Trafikten çekilmiş araçlar hariç, ilgili vergi dairesinden alınmış, motorlu araçlar vergisi ile bu vergiye ilişkin gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezası, trafik idari para cezası, geçiş ücreti ve idari para cezası borcu bulunmadığına dair ilişik kesme belgesi

3. Aracı teslim alandan araca ait onaylı ‘Araç Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formu’ nu almakla yükümlüdür.

 

Ömrünü Tamamlamış Araçların Kontrolü Yönetmeliğini ve ÖTA teslim noktalarına aşağıdaki bağlantılardan erişebilirsiniz.

 

 

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ömrünü Tamamlamış Araçlar (ÖTA) ‘ın toplanması, imhası ve geri dönüşümü

 

ÖTA NEDİR?

 • ÖTA, Ömrünü Tamamlamış Araç kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

 

ÖTA YÖNETMELİĞİ NEDİR?

 • ÖTA Yönetmeliği, T.C.Çevre ve Sehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Atık Yönetimi Daire Başkanlığı tarafından, Ömrünü Tamamlamış Araçların Kontrolü Hakkında 30 Aralık 2009 tarihli Resmi Gazete ‘de yayımlanmış olup 1 Ocak 2011 tarihi ile uygulanmaya başlamış yönetmeliktir.
 • Yönetmeliğin en güncel haline, ilavelerine ve eklerine aşağıdaki adresten erişebilirsiniz; http://www.csb.gov.tr/gm/cygm/
 • ÖTA yönetmeliğine ulaşmak için tıklayın.

 

ÖTA ‘NIN UYGULAMA AMACI NEDİR?

 • Çevre ve insan sağlığının korunması için araçlardan kaynaklanan atıkların oluşumunu engellemek, ömrünü tamamlamış araçlar ve bunlara ait parçaların yeniden kullanım, geri dönüşüm ve geri kazanım işlemleri ile bertaraf edilecek atık miktarını azaltmak.

 

GENEL AÇIKLAMA:

 • ÖTA genel olarak , kriterlere uyan aracın araç kullanıcısı tarafından üreticinin belirttiği yerlere aracını teslim ederek, çevre uyum şartlarını yerine getirmiş onaylı merkezlerde imha , geri dönüşüm ve geri kazınımını uygulamalarını gerçekleştirmesidir. Temel ilke, ÖTA’nın sahibi tarafından, her hangi bir ücret ödemeden, yetkili bir temsilciye teslim edilmesi ve bertaraf formu alınmasıdır.

 

ÖTA TESLİM YERİ NEDİR?

 • Araç kayıttan düşme ve bertaraf formu temin edilerek ömrünü tamamlamış aracın kayıttan düşme işlemlerinin tamamlandığı yerdir.

 

ÖTA TESLİM YERLERİNİN LİSTESİ?

 • Peugeot marka ÖTA  teslim yerlerinin listesine ulaşmak için tıklayın.

 

HANGİ TÜR ARAÇLAR BU YÖNETMELİK KAPSAMINDADIR?

 • Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği kapsamında yer alan, sürücü dışında en fazla 8 kişilik oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik motorlu araçlar (M1), azami ağırlığı 3500 kilogramı aşmayan motorlu yük taşıma araçlar (N1) ve İki veya Üç Tekerlekli Motorlu Araçların Tip Onayı Yönetmeliği kapsamında yer alan, motosiklet ve motorlu bisiklet haricindeki üç tekerlekli araçlar bu yönetmelik kapsamındadır ve bu araçlar için Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formu düzenlenebilir.

 

ÖTA TESLİMATI ÖNCESİNDE YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

 • Teslim yeri seçilir.
 • Araca ait kayıtlarda haciz, rehin, tedbir gibi şerhlerin bulunmadığına dair trafik tescil kuruluşlarından alınmış belge temin edilir.
 • Trafikten çekilmiş araçlar hariç, ilgili vergi dairesinden alınmış, motorlu araçlar vergisi ile bu vergiye ilişkin gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezası, trafik idari para cezası, geçiş ücreti ve idari para cezası borcu bulunmadığına dair ilişik kesme belgesi temin edilir.
 • Temin edilen belgeler ile birlikte ÖTA teslim yerine getirilir.
 • Kayıttan düşme işlemi başlatılır.

HURDA ARACIM EKSİKSİZ Mİ OLMAK ZORUNDA?

 • ÖTA Yönetmeliğine göre araçlar teslim yerlerine eksiksiz olarak teslim edilmelidir. Eksik parça olması halinde teslim yeri yetkilisi ile iletişime geçiniz. Bu aksam ve parçaların eksikliği teslim yeri yetkilisi tarafından belirlenip araç sahibi ile birlikte onaylanacaktır. Eksik olan parçalar için teslim yeri genel merkezi ile iletişime geçilecektir.

 

HURDA ARACIM İÇİN NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

 • ÖTA Yönetmeliğine göre hurda araçlar yani ÖTA’lar için bir bedel ödenmeyecektir.

 

HURDA ARACIM EVİMDEN ALINABİLECEK Mİ? BİLDİRMEM GEREKEN BİR YER VAR MI?

 • ÖTA Yönetmeliğine göre hurdaya ayrılması istenen araçlar, ÖTA Teslim Yerine araç sahibi tarafından getirilmelidir. Aracın Teslim Yerine getirilmesi konusunda ÖTA Teslim Yerinden yardım talep edilmesi durumunda araç sahibi oluşan bedelden sorumludur.

 

ARACIM AĞIR HASARI OLABİLİR Mİ?

 • Aracınız ağır hasarlı olabilir.

 

ARACIMIN SİGORTA POLİÇESİ OLMAK ZORUNDA MI?

 • Aracınızın sigorta poliçesi olmak zorunda değildir.

 

ARACIMA AİT KAYITTAN DÜŞME NUMARAMI NASIL SAKLAYABİLECEĞİM?

 • Teslim yeri tarafından doldurulan ve Trafik tescil tarafından onaylanan Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formunun beyaz nüshasını saklayarak aracınızı yasal olarak kayıttan düşürdüğünüzü ibraz edebilirsiniz.

 

ARACIMIN LASTİKLERİ DE TAM OLMAK ZORUNDA MI?

 • ÖTA’nızın lastikleri de tam olmalıdır. Ancak olmaması durumunda teslim yeri yetkilisi kontrol formunda işaretleme yapacaktır.

 

ARACIM GERİ DÖNÜŞÜM TESİSİNE GÖNDERİLDİKTEN SONRA NASIL BİR İŞLEM UYGULANACAK?

 • Teslim alınan aracınız, yönetmelikte belirtilen standartlara uygun tesislerde geri dönüşüm sürecine alınacaktır.

ARACIMI TESLİM ETTİKTEN SONRA VERGİ ÖDEMEMİ NASIL DURDURABİLECEĞİM?

 • Aracınız kayıttan düştükten sonra vergiden de düşürülmüş olacaktır.

 

ARACIMIN ÜRETİCİ FİRMASI BENİM ARACIMI GERİ DÖNÜŞÜM TESİSİNE VERDİĞİMİ NASIL ONAYLAYACAK?

 • Teslim yeri, teslim aldığı her aracı anlaşmalı olduğu markaya teslim alma işlemi başlayınca bildirir ve yıllık olarak geri dönüşüm oranlarını markaya rapor eder. Araca ait geri dönüşüm süreci, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ‘nın hazırlamış olduğu online sistem üzerinden gerek ekonomik operatörler (otomotiv üreticileri ve disribütörleri) gerekse bakanlık tarafından araç şasi numarası ile takip edilir.

 

ARACIMI GERİ DÖNÜŞÜME VERMEK İSTEDİĞİMDE KİMİNLE KONTAK KURABİLİRİM?

 • Peugeot Otomotiv Pazarlama A.Ş. , ÖTA’ların toplanması, imha edilmesi ve hammadde geri dönüşümü konusunda Emniyetli Geri Dönüşüm Ltd.Şti. ile anlaşmalı olarak çalışmaktadır.
 • http://www.emniyetli.com/ ‘den daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

BİR(1) YIL İÇERİSİNDE EN FAZLA KAÇ ARACIMI TESLİM EDEBİLİRİM?

 • 1 (bir) yıl içerisinde istediğiniz kadar aracı teslim edebilirsiniz. Herhangi bir sınırlama yoktur.

 

TÜRKİYE’DE TOPLAM KAÇ ARAÇ GERİ DÖNÜŞÜME VERİLECEK?

 • Araçların geri dönüşüme verilmesi tamamen tüketicilerin kararıdır.