SKIP TO CONTENT

ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ ARAÇLAR (ÖTA)

Çevre ve insan sağlığının korunması için araçlardan kaynaklanan atıkların oluşumunu engellemek, ömrünü tamamlamış araçlar ve bunlara ait parçaların yeniden kullanım, geri dönüşüm ve geri kazanım işlemleri ile bertaraf edilecek atık miktarını azaltmak amacıyla, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Ömrünü Tamamlamış Araçların Kontrolü Hakkında Yönetmelik 30 Aralık 2009 tarih ve 27448 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.


Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği kapsamında yer alan, sürücü dışında en fazla 8 kişilik oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik motorlu araçlar (M1), azami ağırlığı 3500 kilogramı aşmayan motorlu yük taşıma araçlar (N1) ve motosiklet ve motorlu bisiklet haricindeki üç tekerlekli araçlar bu yönetmelik kapsamındadır ve bu araçlar için Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formu düzenlenebilir.

Bu yönetmelikte belirtilen ÖTA Teslim Yeri, Kayıttan düşme ve bertaraf formu temin edilerek ömrünü tamamlamış aracın kayıttan düşme işlemlerinin tamamladığı yer olarak ifade edilmektedir ve Türkiye’nin her ilinde bir teslim noktası bulunmaktadır.

Ömrünü tamamlamış araç sahipleri aracını, bedelsiz olarak ÖTA teslim yerlerine veya lisanslı geçici depolama alanlarına yönetmeliğe uygun şekilde teslim etmek ve aşağıdaki belgeleri teslim sırasında ibraz etmekle yükümlüdür:

 

1. Kayıtlarında haciz, rehin, tedbir gibi şerhlerin bulunmadığına dair trafik tescil kuruluşlarından alınmış belge,

2. Trafikten çekilmiş araçlar hariç, ilgili vergi dairesinden alınmış, motorlu araçlar vergisi ile bu vergiye ilişkin gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezası, trafik idari para cezası, geçiş ücreti ve idari para cezası borcu bulunmadığına dair ilişik kesme belgesi

3. Aracı teslim alandan araca ait onaylı ‘Araç Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formu’ nu almakla yükümlüdür.

 

Ömrünü Tamamlamış Araçların Kontrolü Yönetmeliğini ve ÖTA teslim noktalarına aşağıdaki bağlantılardan erişebilirsiniz.

 

 

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ömrünü Tamamlamış Araçlar (ÖTA) ‘ın toplanması, imhası ve geri dönüşümü

 

ÖTA NEDİR?

 • ÖTA, Ömrünü Tamamlamış Araç kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

 

ÖTA YÖNETMELİĞİ NEDİR?

 • ÖTA Yönetmeliği, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Atık Yönetimi Daire Başkanlığı tarafından, Ömrünü Tamamlamış Araçların Kontrolü Hakkında 30 Aralık 2009 tarihli Resmi Gazete ‘de yayımlanmış olup 1 Ocak 2011 tarihi ile uygulanmaya başlamış yönetmeliktir.
 • Yönetmeliğin en güncel haline, ilavelerine ve eklerine aşağıdaki adresten erişebilirsiniz; http://www.csb.gov.tr/gm/cygm/
 • ÖTA yönetmeliğine ulaşmak için tıklayın.

 

ÖTA ‘NIN UYGULAMA AMACI NEDİR?

 • Çevre ve insan sağlığının korunması için araçlardan kaynaklanan atıkların oluşumunu engellemek, ömrünü tamamlamış araçlar ve bunlara ait parçaların yeniden kullanım, geri dönüşüm ve geri kazanım işlemleri ile bertaraf edilecek atık miktarını azaltmak.

 

GENEL AÇIKLAMA:

 • ÖTA genel olarak , kriterlere uyan aracın araç kullanıcısı tarafından üreticinin belirttiği yerlere aracını teslim ederek, çevre uyum şartlarını yerine getirmiş onaylı merkezlerde imha , geri dönüşüm ve geri kazınımını uygulamalarını gerçekleştirmesidir. Temel ilke, ÖTA’nın sahibi tarafından, her hangi bir ücret ödemeden, yetkili bir temsilciye teslim edilmesi ve bertaraf formu alınmasıdır.

 

ÖTA TESLİM YERİ NEDİR?

 • Araç kayıttan düşme ve bertaraf formu temin edilerek ömrünü tamamlamış aracın kayıttan düşme işlemlerinin tamamlandığı yerdir.

 

ÖTA TESLİM YERLERİNİN LİSTESİ?

 • Peugeot marka ÖTA  teslim yerlerinin listesine ulaşmak için tıklayın.

 

HANGİ TÜR ARAÇLAR BU YÖNETMELİK KAPSAMINDADIR?

 • Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği kapsamında yer alan, sürücü dışında en fazla 8 kişilik oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik motorlu araçlar (M1), azami ağırlığı 3500 kilogramı aşmayan motorlu yük taşıma araçlar (N1) ve İki veya Üç Tekerlekli Motorlu Araçların Tip Onayı Yönetmeliği kapsamında yer alan, motosiklet ve motorlu bisiklet haricindeki üç tekerlekli araçlar bu yönetmelik kapsamındadır ve bu araçlar için Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formu düzenlenebilir.

 

ÖTA TESLİMATI ÖNCESİNDE YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

 • Teslim yeri seçilir.
 • Araca ait kayıtlarda haciz, rehin, tedbir gibi şerhlerin bulunmadığına dair trafik tescil kuruluşlarından alınmış belge temin edilir.
 • Trafikten çekilmiş araçlar hariç, ilgili vergi dairesinden alınmış, motorlu araçlar vergisi ile bu vergiye ilişkin gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezası, trafik idari para cezası, geçiş ücreti ve idari para cezası borcu bulunmadığına dair ilişik kesme belgesi temin edilir.
 • Temin edilen belgeler ile birlikte ÖTA teslim yerine getirilir.
 • Kayıttan düşme işlemi başlatılır.

HURDA ARACIM EKSİKSİZ Mİ OLMAK ZORUNDA?

 • ÖTA Yönetmeliğine göre araçlar teslim yerlerine eksiksiz olarak teslim edilmelidir. Eksik parça olması halinde teslim yeri yetkilisi ile iletişime geçiniz. Bu aksam ve parçaların eksikliği teslim yeri yetkilisi tarafından belirlenip araç sahibi ile birlikte onaylanacaktır. Eksik olan parçalar için teslim yeri genel merkezi ile iletişime geçilecektir.

 

HURDA ARACIM İÇİN NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

 • ÖTA Yönetmeliğine göre hurda araçlar yani ÖTA’lar için bir bedel ödenmeyecektir.

 

HURDA ARACIM EVİMDEN ALINABİLECEK Mİ? BİLDİRMEM GEREKEN BİR YER VAR MI?

 • ÖTA Yönetmeliğine göre hurdaya ayrılması istenen araçlar, ÖTA Teslim Yerine araç sahibi tarafından getirilmelidir. Aracın Teslim Yerine getirilmesi konusunda ÖTA Teslim Yerinden yardım talep edilmesi durumunda araç sahibi oluşan bedelden sorumludur.

 

ARACIM AĞIR HASARI OLABİLİR Mİ?

 • Aracınız ağır hasarlı olabilir.

 

ARACIMIN SİGORTA POLİÇESİ OLMAK ZORUNDA MI?

 • Aracınızın sigorta poliçesi olmak zorunda değildir.

 

ARACIMA AİT KAYITTAN DÜŞME NUMARAMI NASIL SAKLAYABİLECEĞİM?

 • Teslim yeri tarafından doldurulan ve Trafik tescil tarafından onaylanan Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formunun beyaz nüshasını saklayarak aracınızı yasal olarak kayıttan düşürdüğünüzü ibraz edebilirsiniz.

 

ARACIMIN LASTİKLERİ DE TAM OLMAK ZORUNDA MI?

 • ÖTA’nızın lastikleri de tam olmalıdır. Ancak olmaması durumunda teslim yeri yetkilisi kontrol formunda işaretleme yapacaktır.

 

ARACIM GERİ DÖNÜŞÜM TESİSİNE GÖNDERİLDİKTEN SONRA NASIL BİR İŞLEM UYGULANACAK?

 • Teslim alınan aracınız, yönetmelikte belirtilen standartlara uygun tesislerde geri dönüşüm sürecine alınacaktır.

ARACIMI TESLİM ETTİKTEN SONRA VERGİ ÖDEMEMİ NASIL DURDURABİLECEĞİM?

 • Aracınız kayıttan düştükten sonra vergiden de düşürülmüş olacaktır.

 

ARACIMIN ÜRETİCİ FİRMASI BENİM ARACIMI GERİ DÖNÜŞÜM TESİSİNE VERDİĞİMİ NASIL ONAYLAYACAK?

 • Teslim yeri, teslim aldığı her aracı anlaşmalı olduğu markaya teslim alma işlemi başlayınca bildirir ve yıllık olarak geri dönüşüm oranlarını markaya rapor eder. Araca ait geri dönüşüm süreci, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı‘nın hazırlamış olduğu online sistem üzerinden gerek ekonomik operatörler (otomotiv üreticileri ve disribütörleri) gerekse bakanlık tarafından araç şasi numarası ile takip edilir.

 

ARACIMI GERİ DÖNÜŞÜME VERMEK İSTEDİĞİMDE KİMİNLE KONTAK KURABİLİRİM?

 • Stellantis Otomotiv Pazarlama A.Ş. , ÖTA’ların toplanması, imha edilmesi ve hammadde geri dönüşümü konusunda ART GERİ DÖNÜŞÜM HURDA MÜHENDİSLİK DANIŞMANLIK İLETİŞİM TEKSTİL OTOMOTİV NAKLİYE İNŞAAT SAN. TİC. LTD. ŞTİ. ile anlaşmalı olarak çalışmaktadır.
 • https://www.artrecycle.com.tr/arac-teslim ‘den daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

BİR(1) YIL İÇERİSİNDE EN FAZLA KAÇ ARACIMI TESLİM EDEBİLİRİM?

 • 1 (bir) yıl içerisinde istediğiniz kadar aracı teslim edebilirsiniz. Herhangi bir sınırlama yoktur.

 

TÜRKİYE’DE TOPLAM KAÇ ARAÇ GERİ DÖNÜŞÜME VERİLECEK?

 • Araçların geri dönüşüme verilmesi tamamen tüketicilerin kararıdır.